Do mesiaca
O Ceste do Mesiaca ako ju Jules Verne napisal a o lunárnych moduloch, ktoré Mesiac zasypali.
Dnes 24. februára 2024 sa rozšírila rodina lunárnych modulov, ktoré si to v poslednej dobe zamierili na Mesiac a dokonca tomuto modulu sa mu podarilo pristáť. A nie len to, rozšírila sa aj moja zbierka verneoviek o jednu v skutku vzácnu knižočku. Prvé slovenské „kartónové“ vydanie Cesta do Mesiaca od Júliusa Verna vydané v roku 1928 nákladom učiteľského kníhkupectva a nakladeateľstva O. Trávniček , v Žiline s obrázkami od Riu a Montana, v preklade Dr. Pavla Halaša. Radosť moja preveliká.
Indický rover Pragján
No, akoby sa vrece roztrhlo z tými letmi na Mesiac. Tak len pre poriadok, aby sme si boli na čistom. Nie už sa nezobudí. Indický rover Pragján v septembri 2023 na Mesiaci zaspal a zdá sa, že spánkom večným. „Nie, neexistuje šanca na jeho prebudenie,“ povedal bývalý šéf Indickej organizácie pre výskum vesmíru (ISRO) Aluru Seelin Kiran Kumar pre indickú agentúru PTI. „Ak by sa to malo stať, už by sa to stalo. Teraz už nie je žiadna nádej,“ dodal. 1 Ale i tak to bol veľký úspech indického lunárneho programu.
Japonský lunárny modul SLIM
Ale to nie je jediné problematické pristátie na Mesiaci. Tak si to zhrňme. Japonský SLIM pristál na Mesiaci v januári, síce tak presne, že sa z toho dych zatajuje len 55 metrov od cieľa, ale akosi sa otočil svojimi solárnymi panelmi na tú nesprávnu stranu a tak väčšinu svojho času na Mesiaci sladko spinká umelým spánkom. JAXA potvrdila, že SLIM pristál na Mesiaci v sobotu 20.1.2024 o 0.20 h japonského času (piatok 16.20 h SEČ). Spojenie je nadviazané od pristátia, no solárne panely nevyrábajú energiu. To nie je veľmi dobrá správa, lebo jeho úlohou je zhromažďovanie údajov, ktoré budú neskôr použité v rámci americkej misie Artemis 3. Jej cieľom je po viac než 50 rokoch vyslať ľudí na Mesiac a štart nedávno odložili na september 2026.
Americký lunárny modul Odysseus triedy Nova-C IM-1
Heuréka! Po viac ako 50-tich rokoch sa Američania vrátili na Mesiac. Vo štvrtok 22.2.2024 o 00.23 h SEČ rozvíril mesačný prach v blízkosti južného pólu Mesiaca modul v tvare šesťuholníka s názvom Odysseus od spoločnosti Intuitive Machines. Ale bohužiaľ pristátie to nebolo celkom hladké. Nebolo síce také nevydarené a tvrdé ako mala ruská Luna 25, no Odysseus pri pristávaní pravdepodobne narazil na skalu a padol na bok. No, napriek tomu nadviazal spojenie s materskou planétou Zem.
Modul dostal meno impozantné po jednom z hrdinov trójskej vojny, ľstivom itackom kráľovi Odyseavi, ktorého putovanie opísal Homér v eposoch Illias a Odysea. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX. Je to prvé pristátie Spojených štátov na Mesiaci od Apolla 17, ako aj prvé pristátie v rámci programu NASA s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS – Commercial Lunar Payload Services), ktorej cieľom je podporiť budúce misie Artemis s ľudskou posádkou.
A Voyager 1 si ďalej letí vesmírom …
Text: MB
Foto: intuitivemachines.com (úvodné foto), knihovna.sk
Zdroje:
- 1 Experti: Indický lunárny rover sa už zrejme zobudiť nepodarí, teraz.sk, 6.10.2023
- 2 Japonský modul SLIM pristál na Mesiaci 55 metrov od plánovaného miesta, teraz.sk, 25.1.2024
- 3 Lunárny modul Odysseus pravdepodobne pristál na Mesiaci na boku, teraz.sk, 24.2.2024